Obecné informace

Domov pro osoby se zdravotním postižením Gaudium poskytuje sociální služby mladým lidem a dospělým s mentálním postižením, ženám i mužům, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení.

Našim uživatelům umožňujeme zvládat každodenní situace v běžném životě spojených s využíváním veřejných služeb dostupných v městě Brně a jeho okolí - služby kulturní, společenské a sportovní, výlety, vycházky, exkurze, nakupování. Nabízíme širokou škálu aktivit, které rozvíjí specifické dovednosti každého klienta, umožňují jeho seberealizaci a to nenásilnou formu prostřednictvím podpory jeho zálib a koníčků (čtení, psaní, počítání, práce na zahradě, uklízení, keramika, ruční a technické práce, jízda na kole a na rotopedu, tanec, zpěv, pohybové a výtvarné aktivity). Uživatelům vytváříme prostor pro společné sdílení a trávení volného času se svými vrstevníky v rámci aktivit nabízených Gaudiem.

Pro dospělé osoby s mentálním postižením poskytujeme dvě sociální služby:

  • Domov pro osoby se zdravotním postižením
  • Denní stacionář

V rámci obou služeb nabízíme uživatelům možnost vyžití a seberealizace v široké paletě činností. Při jejich přípravě a realizaci si vždy uvědomujeme rozdílnost zájmů a možností jednotlivých klientů a potřebu individuálního přístupu. Pro naše uživatele jsou k dispozici čtyři dílny vedené kvalifikovanými zaměstnanci.

Keramická dílna nabízí seberealizaci klientům s různou úrovní manuální zručnosti a s rozličnou schopností udržet záměrnou pozornost pro vykonávanou práci. To je možné právě díky specifikům, které nabízí hlína. Klienti s podporou pedagoga zpracovávají hlínu od nejjednodušších forem modelování až po samostatnou tvorbu složitějších výrobků. Někteří dávají přednost licí technice. Svoji individualitu a kreativitu mohou pak klienti promítnout do dekorativních a glazovacích postupů.

Výtvarná dílna nabízí uživatelům možnosti výtvarné tvorby, která je obohacuje a rozvíjí uživatele po všech stránkách jeho osobnosti, upevňuje jejich pracovní návyky a dovednosti, seznamuje se s materiály a s pomůckami, jejich vlastnostmi možnostmi použití. Výtvarné činnosti rozvíjí samostatnost, tvůrčí schopnosti a kreativitu klienta. Při výtvarné aktivitě se uživatelé realizují, zažívají úspěch, mohou relaxovat a odpočívat. Pokud při samotném tvoření není cílem finální produkt, ale její průběh a vzájemná komunikace, může výtvarná aktivita působit na klienta arteterapeuticky. Výtvarné činnosti probíhají příležitostně i mimo Gaudium především v parcích, v budovách, v prostorách, na akcích, kde klient může nacházet inspiraci a věnovat se výtvarné tvorbě. Součástí dílenských aktivit jsou také navštěvy výstav, společensko-výtvarných akcí a účast na projektech a soutěžích s výtvarnou tématikou.

Textilní dílna nabízí každodenní činnosti uživatelům především na základě jejich zájmů, schopností a dovedností, s podporou nebo bez podpory odpovědného pracovníka a jsou vždy rozvrženy dle jejich individuálních potřeb. V bohaté nabídce činností, které se průběžně obnovují a rozšiřují, si najde tu „svoji“ každý klient - háčkování řetízků, tkaní podsedáků, výroba patchworkových polštářů, šití jednoduchých tašek a úložných košíků, výroba malých tašek na pletacím kruhu, vyšívání aplikací, plstění aplikací na polštář, stříhání vatelínu a molitanu, plnění výrobků vatelínem nebo molitanem, namotávání nastříhaného úpletu do klubek, párání látek, párání nevyužitých svetrů.

Dílna technická je oblíbená převážně u mužské části klientely. Individuální přístup je i zde nezbytný, v případě práce s nářadím a nástroji zde hraje velkou roli i otázka bezpečnosti práce. Činnosti jsou velmi pestré a vždy odráží zájmy každého klienta s ohledem na jeho úroveň manuální zručnosti. V rámci technické dílny převažují drobné práce se dřevem, klienti se však rádi zapojují i do drobných údržbářských prací a oblíbené jsou také sezónní práce na pozemku.

Činnosti v dílnách doplňuje široká nabídka kroužků hudebního, pohybového a edukačního charakteru. Samozřejmostí jsou také aktivity mimo Gaudium, např. kuželky, plavání, návštěva solné jeskyně, hra petanque a organizování kratších i celodenních výletů do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Tradiční a velmi oblíbené jsou týdenní ozdravné pobyty pro uživatele obou služeb v rekreačních zařízeních v přírodních lokalitách vzdálených od Brna. Nové prostředí podněcuje klienty k novým poznáním, rozvíjí jejich samostatnost, otevírá nové možnosti, upevňuje smysl pro kolektiv.

Kontakt:

DOZP Gaudium
Schodová 18
602 00 Brno 

e-mail: cssgaudium@seznam.cz
tel. 545 211 568
mobil: +420 724 837 843

Připojené soubory

Kalendář akcí

Předchozí Prosinec 2018 Následující
Po Út St Čt So Ne
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Zobrazit vše

Dnes je Úterý 18. 12. 2018, svátek má Miloslav, počasí oblacno 2 °C