Obecné informace

Domov se nachází ve dvoupodlažní podsklepené budově v hlukově chráněném vnitrobloku a je obklopen zahradou. Budova je částečne bezbariérová, vybavena výtahem. Snahou Domova pro osoby se zdravotním postižením Srdíčko je podpora smysluplného a plnohodnotného života lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením a s přidruženými vadami. Tato podpora je uskutečňována pomocí různorodých aktivit, rozvojem a podporou hygienických, pracovních a sociálních kompetencí. Všechny aktivity jsou vykonávané s důrazem na uplatňování vlastní vůle klientů a zachování jejich vztahů s rodinou, příbuznými a přáteli.

Pobytová část

V prvním patře se nachází pobytová část která je společná pro klienty z Domova i z Týdenního stacionáře. Je rozdělená zvlášť pro muže a pro ženy. Pokoje Ubytovaní je možné ve dvoulůžkových nebo jednolůžkových pokojích, od kterých klienti mají klíče. Jsou plně vybavené nábytkem a je možné si je dovybavit vlastními doplňky.

Sprchový kout a koupelna

V ubytovací části mají klienti k dispozici čtyři koupelny.

Obývací pokoj

V Domově se nachází menší obývací pokoj, který klienti mohou využít k sledování televize, nebo k jiným společným aktivitám.

Pobytová místnost

Pobytová místnost slouží k relaxaci a trávení volného času klientů domova.

Stravování

Strava pro klienti je připravována v kuchyni, která je součástí domova. V přízemí je jídelna, kterou mohou klienti využívat. V pobytové místnosti se nachází jídelní kout. V malé kuchyňce si klienti vaří čaj, kávu a připravují jednoduchá jídla.

Zahrada

Volný čas je možné trávit také v klidném prostředí na zahradě, která je velmi prostorná a vhodná pro různé společné aktivity a akce. Klienti tam mohou sportovat nebo relaxovat na houpačce a lavičkách.

Rehabilitace

V domově podporujeme dobrý zdravotní stav klientů, udržujeme a zlepšujeme jejich pohybové schopnosti a dovednosti prostřednictvím rehabilitace a fyzioterapie. Je k dispozici tělocvična s různými pomůckami ke cvičení. Klienti se mohou zapojit do společného cvičení nebo cvičit s fyzioterapeutkou individuálně, také s podporou personálu využívat perličkovou koupel.

Aktivizační činnosti

Zaměstnanci v domově připravují pro klienty různé aktivity, kterými

- aktivizují dobrý psychický stav klientů
- navazují na výsledky výchovně vzdělávacího procesu ve škole
- upevňují a rozvíjejí dovednosti a vědomosti
- umožnují jejích seberealizaci
- podporují zájmy a koníčky pomocí individuální a skupinové zájmové činnosti v oblasti sportovní a kulturní
- umožňují prezentaci dovedností a schopností na veřejnosti
- podporují vztahy s rodinami a blízkými přáteli.

Klienti mají také možnost zapojit se do různých rukodělných činností dle svých zájmů a schopností. Při činnosti s hlínou, dřevem, textilem nebo pedigem si rozvíjí jemnou motoriku, manuální zručnost, pracovní návyky a schopnost udržet aktivní pozornost. K těmto činnostem využívají místnosti v přízemí a suterénu.

Hudební a bubenický kroužek

Zde se klienti aktivně věnují různým aktivitám spojených s hrou na hudební nástroje a zpěvem.

Připojené soubory

Domov pro osoby se zdravotním postižením Srdíčko
Šelepova 2231/5, 602 00 Brno

Telefon: 549 240 496

E-mail: srdicko@cssbrno.cz

Dnes je Wednesday 22. 03. 2023, svátek má Leona, počasí polojasno 19 °C