Mediace je neformální a dobrovolný proces, při kterém mediátor, nestranná třetí osoba, usnadňuje stranám v konfliktu vést konstruktivní rozhovor v neutrálním prostředí.
Mediace v MEDUC je společné setkání obou rodičů a dvou nestranných mediátorů. Účelem mediace je umožnit všem účastníkům mediace sdělit svůj pohled, slyšet a zvážit pohledy ostatních účastníků a následně využít možnost učinit rozhodnutí, které strany považují za správné nebo nejlépe odpovídající jejich situaci.
Mediace trvá dvě hodiny, může probíhat osobně i online (aplikace Zoom), v českém, anglickém, německém, francouzském nebo ruském jazyce. Každý rodič zvlášť musí před mediací absolvovat předmediační rozhovor (30 min), teprve po absolvování vstupního rozhovoru oběma rodiči můžeme plánovat termín pro společné mediační setkání.
Rodiče na mediaci přichází s vlastními tématy, mediátoři je podporují, aby mohli činit potřebná rozhodnutí a předejít tak dalšímu prohlubování sporů a konfliktů. Mediátoři situaci rodičů nehodnotí, nedávají rady ani doporučení. Na mediaci mohou rodiče přijít dobrovolně nebo na základě doporučení OSPOD či soudu.
Výstupem mediace je Evidence proběhlé mediace nebo Mediační dohoda. V rámci mediace si mohou rodiče zpracovat i rodičovský plán.
Rodinná mediace v MEDUC je navržena jako praxe zahrnující děti. To především znamená, že v ní vytváříme prostředí, v němž mohou rodiče aktivně zvažovat jedinečné potřeby svých dětí, a současně umožnit dětem ovlivnit svou budoucnost, včetně aktivního zapojení do plánování této budoucnosti. Účelem mediace, do které se zapojují děti, je napomáhat rodičům v tom, aby při rozhodování zohledňovali a reflektovali zájmy, potřeby a přání svých dětí.
Podrobný popis mediačního procesu, jeho fungování, principů a hodnot, kterými jsou mediátoři vedeni, lze nalézt v Kodexu etiky a dobré praxe Mediačního a edukačního centra.